Co zrobić w przygotowaniu do spowiedzi generalnej
1) Zacząć się modlić o spowiednika, który będzie tę spowiedź przeprowadzał - Bóg go wskaże. Jak jest mało czasu, to wybrać spowiednika wg. uznania byś się czuł komfortowo i zacznij się za niego modlić ( w odpowiednim czasie umówić się z nim do spowiedzi, aby wyznaczył termin spowiedzi).
2) Spowiedź generalna dotyczy spowiedzi od ostatniej ważnej spowiedzi św. oraz od początku świadomości (lub od ostatniej spowiedzi generalnej), rozeznania grzechu do minionego dnia.
3) W zależności od osoby robić rachunek sumienia np. jedno przykazanie w takim czasie ile potrzeba, potem kolejne. W tym czasie robienia rachunku sumienia warto poprzedzać modlitwą do Ducha Świętego. Rachunek sumienia można też robić wg. życiorysu - od lat najmłodszych.
4) Zwróć uwagę na grzechy świętokradzkie (te które były wyznane lub które się teraz w rachunku ujawniły), na grzechy zapomniane w innych spowiedziach.
5) Warto po wyznaniu grzechów rozmawiać ze spowiednikiem o sobie wg.grzechów głównych w formie życiorysu - pomaga to zrozumieć spowiednikowi Twoje problemy.
6) W razie silnych pokus nie zaprzestać pragnienia spowiedzi generalnej ( pokusy mogą dotyczyć wstydu, spowiednika, potrzeby tej spowiedzi - szatan może to robić w różny sposób, trudno to przewidzieć.Dlatego zawsze zaufać Bogu, bo te pokusy świadczą,że szatanowi jest "nie na rękę" Twoja spowiedź.
7) Rachunek sumienia (grzechy) można sobie spisać na kartce i ją chować przed osobami postronnymi.
8) Przed samą spowiedzią modlić się o dobrą spowiedź, spowiednika, a nawet prosić najbliższych o modlitwę w tej intencji.
9) Spowiedź generalną zaleca się tym, którzy przez wiele lat nie byli u spowiedzi świętej oraz osobom popełniającym świętokractwa. Resztę zostaw spowiednikowi, on już będzie wiedział co robić.
Po takiej spowiedzi można uzyskać odpust zupełny w tym dniu i posiadać duszę wolną od kar za grzechy. Dusza czysta jak u dziecka po chrzcie. Następuje prawdziwy wstręt do grzechu i pragnienie podobania się Bogu - jeden z najważniejszych warunków uzyskania odpustu.
Codzienny Rachunek sumienia |
To pomoc abyśmy mogli wzrastać w miłości do Boga, ludzi i zmieniać swoje życie . Pomimo różnych życiowych zagubień, chaosu, nieuporządkowania moralnego pozostaje w nas ukryta tęsknota za utraconymi nadziejami i głębokimi pragnieniami duchowymi. Marzymy w głębi serca, jak ów pasący świnie syn marnotrawny, by powrócić do Boga, aby doświadczyć Jego miłości. Aby jednak doświadczać na stałe , a nie na krótką chwilę bliskości i miłości Boga. Konieczna jest pewna duchowa stałość i wierność połączona z wewnętrzną uczciwością. Właśnie uczciwość jest fundamentalną zasadą życia duchowego. Najmniejsze oszukiwanie siebie, w jakiejkolwiek sprawie i na jakiejkolwiek płaszczyźnie, wpływa destruktywnie na życie duchowe. „Prawda was wyzwoli”(J 8,32).Pierwszą rzeczą jest więc szczere i otwarte dążenie do całej prawdy o Bogu działającym w naszym życiu i do całej prawdy o nas samych. Życie duchowe wymaga codziennej szczerości, ponieważ, zakłamanie zakrada się codziennie w nasz sposób myślenia, przeżywania, reagowania. Św. Ignacy Loyola, wielki Mistrz w nauczaniu metod modlitwy dostosowanych do duchowych potrzeb człowieka, proponuje nam ogromną pomoc w dążeniu do „codziennej ”prawdy o nas samych : „codzienny rachunek sumienia”. Ignacjański rachunek sumienia jest najpierw nie tyle „rozliczaniem się” z własnych słabości, ile raczej dialogiem człowieka z Bogiem o wzajemnej miłości: Boga do człowieka i człowieka do Boga. W codziennym rachunku sumienia odkrywamy najpierw bezwarunkową miłość Boga, następnie naszą odpowiedź. Ignacy proponuje przeznaczyć codziennie kwadrans czasu, który możemy nazwać „kwadransem szczerości”, kwadransem szukania „Prawdy” o Bogu i „prawdy” o człowieku. Co jest bardzo ważne ?
Sposób odprawiania codziennego rachunku sumienia:
Zakończenie modlitwą „Ojcze nasz”.W badaniu swojego wnętrza w rachunku sumienia bardzo dobrą pomocą jest tzw. „Reguła dłoni”.Kciuk -Relacja z Bogiem:
Źródła: „Kwadrans szczerości” Józef Augustyn SJ |
Rachunek sumienia przed spowiedzią |
Aby spowiedź była ważna i owocna konieczne jest czynienie przed nią Rachunku Sumienia. Nie można przystępować do sakramentu pojednania nieprzygotowanym, ponieważ narażamy się na nieważność spowiedzi – świętokradztwo – jeżeli nie przypomnieliśmy grzechów ciężkich, które popełniliśmy i nie wyznajemy ich na spowiedzi. Nie dotykamy wielu dziedzin swojego życia i grzechów. Wskazówki praktyczne.
|
Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.